Uz dobar aparat za kavu mnogo je dodatnih faktora koji utječu na finalnu šalicu kave, a kako stisnuti kavu u preši koju aparat za kavu ima je također bitno – provjerite je li vaša kava podvrgnuta pravoj vrsti pritiska.
Nekada davno, konsenzus je bio da se mljevena kava treba zbijati pod pritiskom od oko 30 lbs, što je prilično teško postići dosljedno i zahtijevala je mehaničku pomoć ili stalne čudesne snage jer taj dio ne radi aparat za kavu nego ljudska ruka.
Ove brojke korištene su kao smjernica, a sada mnogi unutar trgovine kavom vjeruju da je pritisak od oko 8 lbs više nego dovoljan za pravilno komprimiranje kave kad je aparat za kavu u pitanju.
Nabijanje je važno jer sabija mljevenje u ravnomjerno raspoređeni pak. Tijekom procesa ekstrakcije kada aparat za kavu vruću vodu tjera kroz mljevenu kavu pod visokim pritiskom – voda će uvijek tražiti put najmanjeg otpora, stoga je važno osigurati da se talog dobro i ravnomjerno nabije kako bismo postigli pravilnu ekstrakciju .
Nabijanjem ne dopuštamo da voda lako pobjegne preko kave, umjesto toga ona će upiti sve okuse u prženim zrnima prije nego što izađe iz grla glave – ovaj proces je poznat kao „ekstrakcija kave“.
Stoga, kako bismo opetovano dobili dobru ekstrakciju, želimo biti dosljedni u našem nabijanju. Ravnomjerno tapkanje puno je važnije od snažnog kad je u pitanju aparat za kavu bilo koje vrste.
Sameljete kavu u grupnu dršku i lagano je protresite kako biste ujednačili mljevenje. Lagano savijenim prstom raširite talog tako da bude u ravnini s vrhom košarice drške. Pritisnite dvaput. Za prvo nabijanje, primijenite lagani pritisak da dobijete oblik paka, a za drugu upotrebu dajte malo više snage i snažno pritisnite kako biste uklonili očite prostore između mljevenja jer je to bitno za aparat za kavu kakav god da imate.